Ostatnia prośba mojej teściowej: Czy można wybaczyć coś takiego?
— Nie rozumiesz, Aniu! Ona nie ma dokąd pójść! — Piotr krzyczał, a jego głos odbijał się echem od ścian naszego małego mieszkania na warszawskim Mokotowie. Stałam w kuchni, ściskając kubek z zimną już herbatą. Właśnie wróciłam z pracy, zmęczona i rozdrażniona, a on rzucił mi tę wiadomość jak granat: jego matka, pani Helena, musi się do nas wprowadzić.
Nie byłam gotowa. Nasze życie dopiero się zaczynało — wspólne plany, marzenia o podróżach, o dziecku. A teraz miałam dzielić przestrzeń z kobietą, która nigdy mnie nie zaakceptowała. Pamiętam jej spojrzenie na naszym ślubie: chłodne, oceniające, jakby pytała siebie, co jej syn widzi w takiej zwykłej dziewczynie z Pragi.
— Piotrze, przecież wiesz, jak ona na mnie patrzy… — próbowałam jeszcze raz.
— To moja matka. Nie mogę jej zostawić na lodzie — odpowiedział cicho.
I tak się zaczęło. Pani Helena przyjechała z dwoma walizkami i spojrzeniem pełnym pretensji. Od pierwszego dnia czułam się jak intruz we własnym domu. Każdy mój ruch był komentowany: „A u nas w domu to robiło się inaczej”, „Nie tak się gotuje rosół”, „Piotr zawsze lubił porządek”. Nawet nasz kot, Felek, zaczął ją omijać szerokim łukiem.
Najgorsze były wieczory. Siadaliśmy przy stole — ja, Piotr i ona — i rozmowa zawsze schodziła na temat jej starego domu w Legionowie. „Sprzedać taki dom… serce mi pęka” — wzdychała teatralnie. Piotr milczał, a ja czułam narastającą gulę w gardle.
W końcu przyszedł dzień, kiedy musieliśmy podjąć decyzję: sprzedać dom i kupić większe mieszkanie dla nas wszystkich. Byłam przeciwna. Czułam, że to nie jest nasze życie, tylko jej. Ale Piotr był nieugięty.
— To tylko na chwilę — powtarzał. — Znajdziemy coś większego i będzie lepiej.
Dom sprzedaliśmy szybko. Pieniądze wpłynęły na konto i wtedy pani Helena postawiła warunek:
— Chcę mieć udział własnościowy w nowym mieszkaniu. Bez tego nie dam ani grosza.
Zamarłam. Spojrzałam na Piotra — on też był zaskoczony.
— Mamo… przecież to nasze życie…
— To moje pieniądze! — przerwała mu ostro. — Nie pozwolę, żeby jakaś obca dziewczyna przejęła wszystko po mojej śmierci!
Obca dziewczyna. Po tylu latach bycia razem z Piotrem.
Przez kolejne tygodnie atmosfera była nie do zniesienia. Kłóciliśmy się z Piotrem niemal codziennie. On próbował tłumaczyć matce, że to nie fair wobec mnie; ona płakała i groziła, że zostanie bez dachu nad głową. Ja czułam się coraz bardziej osaczona.
Pewnego wieczoru usiadłam z Piotrem na balkonie.
— Nie mogę tak żyć — powiedziałam cicho. — Czuję się jak intruz we własnym domu.
— Wiem… Ale co mam zrobić? To moja matka…
Wtedy po raz pierwszy zobaczyłam łzy w jego oczach. Zrozumiałam, jak bardzo jest rozdarty między nami.
Następnego dnia postanowiłam porozmawiać z panią Heleną sama.
— Proszę pani… — zaczęłam niepewnie. — Czy naprawdę uważa pani, że jestem zagrożeniem dla waszej rodziny?
Spojrzała na mnie długo.
— Nie znam cię. Nie wiem, kim jesteś dla mojego syna. Wiem tylko jedno: kobiety potrafią być okrutne. Mnie też kiedyś zabrano wszystko.
Wtedy opowiedziała mi swoją historię: jak jej mąż zostawił ją dla innej kobiety; jak musiała walczyć o każdy grosz; jak bała się o przyszłość Piotra. Zrozumiałam jej lęk… ale nie mogłam zaakceptować jej warunków.
Czas mijał. W końcu kupiliśmy większe mieszkanie na Bielanach — połowa należała do niej, połowa do nas. Każda decyzja wymagała jej zgody: remonty, zmiana mebli, nawet wybór koloru ścian.
Zaczęłam gasnąć. Przestałam zapraszać znajomych; unikałam rozmów z Piotrem; coraz częściej wychodziłam z domu bez celu. Pewnego dnia wróciłam wcześniej z pracy i usłyszałam rozmowę:
— Synku… ona cię zostawi. Wiem to po sobie.
— Mamo, przestań! Kocham Anię!
— Miłość nie wystarczy…
Wtedy coś we mnie pękło.
Spakowałam walizkę i pojechałam do rodziców do Otwocka. Przez tydzień nie odbierałam telefonów od Piotra. Dopiero kiedy przyszedł osobiście i ukląkł przede mną w kuchni moich rodziców, zaczęliśmy rozmawiać naprawdę szczerze.
— Wybacz mi… Nie potrafiłem postawić granic mamie. Ale nie chcę cię stracić.
Wróciłam do domu pod jednym warunkiem: wspólna terapia rodzinna.
To były najtrudniejsze miesiące mojego życia. Na terapii padło wiele gorzkich słów; płakaliśmy wszyscy — ja, Piotr i nawet pani Helena. Powoli zaczęliśmy rozumieć siebie nawzajem: jej lęki, nasze potrzeby, nasze granice.
Dziś mieszkamy razem nadal, ale już inaczej. Ustalamy zasady wspólnego życia; szanujemy swoje przestrzenie; rozmawiamy szczerze o uczuciach i lękach.
Ale czasem wciąż pytam siebie: czy można wybaczyć komuś taką nieufność? Czy rodzina to zawsze wybór między sobą a bliskimi? Co wy byście zrobili na moim miejscu?