Gdy dowiedziałam się, że moje dziecko nie jest moje… Historia, która złamała mi serce i zmieniła wszystko
– Mamo, dlaczego płaczesz? – zapytała mnie Zosia, patrząc na mnie swoimi wielkimi, brązowymi oczami. Próbowałam się uśmiechnąć, ale łzy same płynęły mi po policzkach. Siedziałam na podłodze w jej pokoju, ściskając w dłoni list z sądu. List, który miał zmienić wszystko.
Zawsze myślałam, że jestem silna. Przeszliśmy z Piotrem przez piekło: lata nieudanych prób, wizyty u lekarzy, in vitro, kolejne poronienia. Gdy w końcu zaszłam w ciążę i urodziłam Zosię, świat nabrał kolorów. Każdy jej uśmiech był dla mnie cudem. Każda noc bez snu – błogosławieństwem.
Ale trzy tygodnie temu zadzwonił telefon. Najpierw myślałam, że to żart. Potem – że to pomyłka. Ale głos po drugiej stronie był poważny:
– Pani Marto, musimy się spotkać. To sprawa dotycząca państwa córki.
W szpitalu czekała na mnie pani dyrektor i jakaś kobieta z papierami. Piotr trzymał mnie za rękę tak mocno, że aż bolało.
– Doszło do pomyłki przy porodzie – powiedziała dyrektor szpitala. – Państwa córka… Zosia… nie jest państwa biologicznym dzieckiem.
Nie rozumiałam. Przecież pamiętałam wszystko: ból, krzyk, jej pierwszy płacz. To niemożliwe! Ale testy DNA nie kłamią.
Wtedy zobaczyłam ją – kobietę w moim wieku, z oczami pełnymi łez. To była Anna. I jej mąż, Michał. Oni też przez lata walczyli o dziecko. I też myśleli, że mają swoją córkę – Marysię. Ale Marysia była moją biologiczną córką.
Przez kolejne dni żyliśmy jak w koszmarze. Piotr zamknął się w sobie. Moja mama powtarzała: „To niemożliwe! Przecież Zosia jest do ciebie podobna!”. Teściowa szeptała do Piotra: „Musisz walczyć o swoje dziecko!”.
A ja? Nie spałam. Patrzyłam na Zosię i czułam ból tak wielki, że nie umiałam oddychać. Jak mogę oddać swoje dziecko? Ale jak mogę odebrać Marysię Annie?
Spotkaliśmy się z Anną i Michałem w kawiarni. Siedzieliśmy naprzeciwko siebie jak obcy ludzie, choć łączyło nas coś więcej niż krew.
– Nie wiem, co robić – powiedziała Anna cicho. – Kocham Marysię jak własną córkę…
– Ja też… – wyszeptałam.
– Może… może spróbujemy się poznać? – zaproponował Michał. – Dla dziewczynek?
Zaczęliśmy spotykać się co tydzień na placu zabaw. Zosia i Marysia bawiły się razem, jakby były siostrami. Patrzyłam na Marysię i widziałam w niej siebie: ten sam śmiech, te same piegi na nosie. Ale gdy wracałam do domu z Zosią, serce rozdzierało mi się na pół.
Piotr coraz częściej mówił o sądzie:
– Musimy walczyć o Marysię! To nasza krew!
– A Zosia? – pytałam drżącym głosem.
– Zosia… ona zawsze będzie naszą córką… ale musimy mieć prawo do własnego dziecka!
Nie spałam nocami. Czytałam fora internetowe, szukałam podobnych historii. Wszędzie tylko ból i rozpacz. Jedni oddawali dzieci, inni zostawali przy tych, które wychowali od urodzenia.
Pewnej nocy usłyszałam rozmowę Piotra z teściową:
– Marta nie rozumie… To nie jest jej dziecko!
Zamarłam. Czy naprawdę tak myśli? Czy ja też powinnam tak myśleć?
W końcu przyszło wezwanie do sądu. Sędzia patrzył na nas surowo:
– Czy chcecie zamienić się dziećmi?
Anna płakała. Michał milczał. Piotr ściskał moją dłoń tak mocno, że aż zdrętwiała.
– Proszę sądu – zaczęłam drżącym głosem – kocham Zosię jak własną córkę. Ale wiem, że Marysia jest moją biologiczną córką…
Sędzia spojrzał na nas z troską:
– Najważniejsze jest dobro dzieci. Może warto pomyśleć o wspólnym wychowywaniu dziewczynek? O rodzinie rozszerzonej?
Wyszliśmy z sądu bez decyzji. W domu Piotr wybuchł:
– Nie chcę dzielić się dzieckiem z obcymi ludźmi!
– A ja nie chcę stracić Zosi! – krzyknęłam.
Przez kolejne tygodnie żyliśmy jak na bombie zegarowej. Rodzina podzieliła się na dwa obozy: jedni chcieli walczyć o Marysię, inni mówili, że liczy się tylko miłość do Zosi.
Pewnego dnia Anna zadzwoniła do mnie wieczorem:
– Marta… może spróbujemy być rodziną dla obu dziewczynek? Może one nie muszą wybierać?
Poczułam ulgę i strach jednocześnie. Czy potrafię pokochać Marysię tak samo jak Zosię? Czy Piotr to zaakceptuje?
Dziś mijają dwa lata od tamtych wydarzeń. Spotykamy się regularnie: święta spędzamy razem, dziewczynki mówią o sobie „siostry”. Ja kocham obie – choć każdą inaczej. Piotr nigdy nie pogodził się do końca z tą sytuacją, ale nauczył się być ojcem dla dwóch dziewczynek.
Czasem patrzę na nie i zastanawiam się: czy miłość to tylko więzy krwi? A może rodzina to coś więcej niż geny? Czy można mieć dwie matki i dwóch ojców? Co byście zrobili na moim miejscu?